Müslümanlar’ın 11 EYLÜL’ü

logo

11 Eylül travmasını atlatamadıkları gözlenen Amerikan halkının, ülke içinde en fazla ön yargı ile yaklaştığı kesimin yine Müslümanlar olduğu belirtildi.

Pew Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen bir kamuoyu yoklamasına göre Müslümanlar, Amerika’da Budist, Yahudi, Mormon ya da ateistlerden daha fazla ayrımcılıkla yüz yüze kalıyor. Araştırmaya göre her on Müslüman’dan altısı ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyor. Yetişkinler arasında yapılan araştırma sonucuna göre Müslümanların yalnızca eşcinsellerden daha az ayrımcılıkla karşılaşıyor.

11-17 Ağustos tarihleri arasında yapılan araştırmaya 2 bin 10 denek katıldı. Araştırmaya katılan Müslümanların üçte ikisi İslam’ın diğer dinlerden “çok” ya da “orta derecede” farklı olduğunu belirtirken, yüzde 17’lik bir kesim de diğer ilahi dinlerle benzer yanlarının “fazla” olduğu yönünde görüş bildirdi. Araştırmaya göre Amerikalı Müslümanlar, İslam’ın Budizm, Hinduizm, Mormon inançlarından çok farklı olduğu görüşünde.

Amerikan halkının yaklaşık yarısının bir Müslüman tanıdığı olduğu da araştırmanın ilgi çeken bulgularından bir başkası. Amerikalıların yüzde 45’inin, en az bir Müslüman’ı tanıdığı olduğunu tespit eden araştırmada ayrıca Allah ile İngilizce “God” (Tanrı) ifadesinin aynı olduğuna inananların oranı yüzde 53 olarak açıklandı. Yine Kuran’ın Müslümanların kutsal kitabı olduğunu bilen Amerikalıların oranının yüzde 52 olduğu kaydedildi. Pew, 11 Eylül saldırılarından sekiz yıl sonra bile hâlâ, İslam’ın diğer dinlerden daha fazla şiddet teşvik ettiğine inanan ABD’lilerin oranının yüzde 38 olduğuna dikkat çekti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: