ABD İstihbarata 75 Milyar Dolar Harcıyor

600px-The_Office_of_the_Director_of_National_Intelligence.svg

ABD’de uzun dönemdir gizli tutulan, hükümetin ve ordunun istihbarat faaliyetleri harcamalarının yılda toplam 75 milyar dolar olduğu bildirildi.

ABD Ulusal İstihbarat Başkanı Dennis Blair, istihbarat harcama miktarını, 200 bin personelli istihbarat topluluğunun 4 yıllık strateji planı çerçevesinde açıkladı.

Strateji planının artık gizliliği kaldırılan bölümüne göre de Amerikan istihbarat kuruluşları ”İran’ın nükleer programını, Kuzey Kore’nin değişiklik gösteren tutumlarını ve militan grupların kışkırttığı isyanları” tehdit olarak görüyorlar.

El Kaide örgütüne karşı öncesine göre daha güçlendikleri değerlendirmesini yapan Blair, mücadele alanları arasında Çin’in askeri modernizasyonu, diplomasinin doğal kaynaklarla yönlendirilmesi ve Rusya gücünün artırma çabalarını saydı.

Blair, ”İlk kez içinde bulunduğumuz dünyayı iyi anladığımızı düşünüyorum” dedi.

Yetkililer, Blair’in açıkladığı istihbarat harcamalarına ilişkin rakamın, 16 istihbarat kurumuyla Pentagon’un askeri istihbarat faaliyetleri harcamalarını kapsadığını bildirdi.

ABD’nin son yıllarda kimi gizli istihbarat harcamalarının açıklanması konusunda adımlar attığı ve 16 istihbarat kuruluşunun yalnızca 2008’de 47.5 milyar dolar harcadığını açıkladığına işaret edilirken, ancak bu rakamların askeri istihbarat faaliyetlerini kapsamadığına dikkat çekildi. (AA)

ABD’nin illegal yöntemlerinin Soğuk Savaş döneminde kaldığını savunanları haksız çıkaran bir kanıt daha. Demokrasi havarisi ABD eskiye nazaran sivil istihbarata yaptığı harcamayı kat kat artırmıştır. Bu Soğuk Savaş dönemini bile aşarak sadece karşıt kutup ile uğraşan bir yapıdan çıkıp Yeni Dünya Düzeni’yle beraber tüm dünya hegemonyasını hedefleyen bir yapıya bürünmüştür.

Önceden beri açıklanan bu resmi rakamların ülke içi sorunları tetiklemesi endişesiye küçük gösterildiği bilinen bir gerçek. Asıl rakam bunun çok üstündedir.

ABD bu kadar sivil istihbarat çalışmasını başka ülkelere demokrasi götürmek için ya da kara kaşı kara gözü için değil kendi etkinliği ve üstünlüğünü desteklemek amacıyla yapmakta.

Bunların az çok nerelerde çalıştığı biliniyor. Kazakistan’da gençlere Amerikan kültürü aşılayanları finanse etmekten tutun da ülkemiz dahil birçok ülkede yapılan anketlere hatta Sırbistan, Ukrayna, Kırgızistan ve Gürcistan gibi uydu ülkelerde sivil darbelere yardım ve kılavuzluk etmeye kadar birçok alanı kapsıyor.

Asıl sorun bunu görmek istemeyen aydınlarımızda olsa gerek. Aksini söyleyenler komplo teorisyeni ve Soğuk Savaş döneminden kalma fosil muamelesi görüyor.

Bu parayla neler yapılır önce bir kendinize sorun. Kaç ülkenin bütçesi bu kadar? MİT’in bütçesi ne kadar? Bu bilgiler niçin elde edinmek isteniyor?


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: