Türkiye ile Suriye Arasındaki Vize Durumu

erdoganesad2334c1d1231d697fby

DTP heyetinin Talabani ve Barzani’yle olan temasları Kuzey Irak’ta devam ederken, Irak Dışişleri Bakanı Zebari ve 8 bakan arkadaşı dün İstanbul’daydı. Aynı saatlerde Suriye Devlet Başkanı Esad da Başbakan Erdoğan’la bir araya geldi; Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın iftar yemeğine katıldı…

Türkiye’nin arabuluculuğu ile Irak ve Suriye arasında gerçekleşecek olan “Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Bakanlar Toplantısı” na katılacak olan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, 8 bakan arkadaşının da bulunduğu 40 kişilik heyetle Bağdat’tan İstanbul’a geldi. İstanbul’un dün diğer konuğu ise Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad oldu…

Sınır ötesi operasyonlara ilişkin yetki tezkeresiyle ilglili tartışma sürerken PKK’nın ortadan kaldırılmasına yönelik düzenlenen üçlü mekanizma toplantıları öncesi Irak’tan 9 bakan Ankara’ya geldi. İçişleri Bakanlığı’nda toplantılar yapan heyetin geliş nedeni ve toplantının içeriğine ilişkin açıklama yapılmadı. Ancak terörle mücadele konusu uzmanlarından oluşan heyetin, PKK ile ilgili bazı bilgi ve belgeleri İçişleri Bakanlığı’ndaki toplantılarda Türk meslektaşlarıyla paylaştıkları öğrenildi. Görüşmelerde, son günlerde gündemden düşmeyen Mahmur Kampı’na yönelik gelişmelerin de ele alındığı bildirildi. Toplantıların üçlü mekanizma toplantılarına hazırlık niteliğinde olduğu belirtilirken, heyetin Türkiye’de ne kadar kalacağı açıklanmadı.

Esad iftara katıldı

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Essad ise dün Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın iftar yemeğine katıldı. Başbakan Erdoğan, konuk Devlet Başkanı Esad’ı, Dolmabahçe’deki çalışma ofisinin kapısında karşıladı. Esad, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından karşılanmıştı. Suriye Başbakanlığına ait YK-ASC kuyruk tescilli Falcon-900 tipi özel uçakla gelen konuk Devlet Başkanı Beşşar Esad iftar yemeğinden sonra ülkesine döndü.

Mahmur’un kapatılması bazı temel koşullara bağlı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Mahmur Kampı’nın kapatılması sürecine ilişkin olarak, bu sürecin bazı temel koşullara bağlı olduğunu, bu konularda sorumluluğun Irak hükümetine düştüğünü söyledi. Toplantıda, konuya ilişkin bir soru üzerine, Mahmur Kampı’nın kapatılmasının yıllardan beri gözetilen bir konu olduğunu belirten Özügergin, bu sürecin bazı temel koşullara tabi olduğunu kaydetti. Ve şöyle dedi: “Terör örgütü tarafından çıkar amaçlı kullanılan söz konusu kampın örgütün kontrolünden çıkarılması, PKK unsurlarından temizlenmesi, kampın kapatılıp tasfiye edildikten sonra terör örgütünün kampa geri dönmemesi için önlem alınması ve kamp sakinlerinin oradan kalkıp bir başka yerde yeniden bir yapılanmaya gitmelerine izin verilmemesi gerekir.”

Türkiye-Suriye arasında vize uygulaması kalktı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Suriye arasındaki vize uygulamasının karşılıklı olarak kaldırıldığını açıkladı. İki ülke heyetleri arasındaki görüşmenin ardından Davutoğlu ile Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye ile Suriye arasındaki vize uygulamasının karşılıklı olarak kaldırılmasına, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına karar verildiğini ifade etti.

DTP heyeti Erbil’de Barzani’yle bir araya geldi

Kuzey Irak’ta bulunan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk başkanlığındaki partililer Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüştü. Süleymani’den Erbil’e alınan geniş güvenlik altında geçen DTP’lilerin Barzani ile yaptığı görüşmeye gazeteciler alınmadı. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’yle önceki gün Süleymaniye’de görüşen Türk ve DTP’li milletvekilleri dün yoğun güvenlik önlemleri altında Erbil’e geçti.

Talabani: Gelişmeler sevindirici

DTP heyeti Erbil’e 50 kilometre mesafede bulunan Selahaddin kasabasındaki Seru Reş Tepesi’nde bulunan Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’yi karargahında ziyaret etti. DTP’lileri izleyen gazeteciler, görüşmeye alınmazken, Barzani karargahının bulunduğu bölgeden de uzaklaştırıldı. DTP heyeti, Talabani’yle önceki gün görüştü. Talabani, Kürt kaynaklarına yaptığı açıklamada, DTP heyetiyle yaptığı görüşmede Güney Kürdistan partileri ve Kuzey Kürdistan partileri arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusu üzerinde durulduğunu söyledi. Talabani, Türkiye’de yaşanan gelişmelerin sevindirici olduğunu söyledi.

Türkiye ile Suriye arasındaki yıllardır süren gerilim, ABD’nin Irak işgalinden bu yana Suriye’nin giderek sıkışması sonucu yumuşadı. Suriye son olarak Irak’taki patlamaların hedefi olarak gösterilmişti.

ABD tarafından şeytan devlet ilan edilen bir ülke ile Türkiye’nin yakınlaşması neyi gösteriyor? Bilindiği gibi İran da dahil Suriye’nin de şeytan ilan edilmesi Bush döneminde idi. Obama başkan olur olmaz diyalog yolunu önerdi.

Diyalog yolu daha ne kadar sürecek? Öte yandan son zamanlarda ABD sözünü pek dinlemeyen bir İsrail var.  ABD diyalog yolunu Türkiye üzerinden mi kuruyor? Medyasıyla giremediği, ambargoyla sindiremediği ordusuyla da kısa vadede müdahale edemediği bu şeytan ülkeleri kendince oyalıyor mu?

Bölgede İran hariç her ülke Türkiye’nin ağzına bakar hale gelmiştir. Daha düne kadar kazık yediğimiz vize uygulamasını kaldırarak başarılı bir adım atan hükümet sonrasında ne yapacak? Bölgesel bir krizde hangi tarafta yer alacak?

Asıl acıklı halimiz, şimdiye kadar çoktan atılması gereken ufak bir adımın bu kadar büyütülmesi. Elbette zararın neresinden dönersek kârdır. Fakat devamını getirmezsek ufak bir rahatlamadan öte bir adım olmayacak ve yine zarar edeceğiz.

Hükümetin aynı adımı İran ile de atmasını dört gözle bekliyoruz. Ermeni sınırı meselesini örtmek uğruna umarım Suriye’nin çaresiz yakınlaşması kullanılmadı. Daha önce böyle önemsiz hesaplar yapan hükümet düşündürmüyor değil.

Devamında göreceğiz…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: